تبلیغات
جودو - جودو در بازی های المپیک

جودو در بازی های المپیک

شنبه 6 خرداد 1391 11:52 ق.ظ

نویسنده : مجتبی بیاتی

جودو ایران در بازی های المپیک

برای نخستین بار جودو کاران ایران در بازیهای المپیک 2000 حضور یافتند. در تیم جودو ایران سه نفر حضور داشتند : آرش میراسماعیلی در وزن منهای 60 کیلوگرم، کاظم ساریخانی در وزن منهای 81 کیلوگرم و میرمحمود میران در سنگین وزن.
آرش میراسماعیلی در نخستین پیکار خود در برابر حسین اورگن از ترکیه قرر گرفت و با نتیجه 3 بر یک شکست خورد. حسین اوزگن در این وزن قهرمان المپیک شد. میراسماعیلی در دومین مبارزه خود گئورگی گئورگیف از بلغارستان را با ضربه فنی شکست داد. در دور سوم نیز بر ژانگ گوانگ جون از چین غلبه کرد ودر دور بعد به مصاف حریفی از ژاپن به نام ناکامورا رفت وبا ضربه فنی برنده شد. میراسماعیلی برای کسب مدال برنز در برابر جیروجیونیازو از ایتالیا قرار گرفت و پس از شکست از او به مقام پنجم المپیک دست یافت.
کاظم ساریخانی نماینده ایران در وزن منهای 81 کیلوگرم بود که در دور اول گواندر از کشور مالی را با تسلط کامل شکست داد ودر دور دوم به مصاف رندل از انگلیس رفت واین حریف قدرتمند را هم مغلوب کرد. حریف سوم ساریخانی، بلگادو ازپرتقال بود که موفق شد ساریخانی را ضربه فنی کند. با این باخت ساریخانی به گروه بازنده ها رفت و موفق شد چکی از استرالیا راعلی رغم حمایت تماشاگران شکست دهد. ساریخانی در پیکار بعدی خود به مصاف بودنی از استونی رفت و با قبول شکست در مکان هفتم المپیک قرار گرفت.
میرمحمود میران کاپیتان تیم ملی جودو در دسته سنگین وزن یکی از امیدهای کاروان ایران برای کسب مدال بود که در مسابقه اول خود مغلوب فرانک مولراز آلمان شد واز ادامه رقابت ها باز ماند.
چهارسال بعد، ایران با 7 جودو کار در بازیهای المپیک حضور یافت. در حد فاصل دو المپیک تیم ایران در مسابقات جهانی 2001 و 2003 حضور نسبتا موفقی داشت و بنابراین ازجودوکاران ایران انتظار دریافت مدال وجود داشت. مسعود حاجی آخوندزاده قهرمان بازیهای آسیایی بوسان نماینده ایران در وزن منهای 60 کیلوگرم بود که مکانی بهتر از پنجم به دست نیاورد. امید اصلی ایران برای کسب مدال، آرش میراسماعیلی بود که در سالهای 2001 و 2003 به مقام قهرمانی جهان در وزن منهای 66 کیلوگرم رسیده بود ولی با بد اقبالی تمام در دور اول به قید قرعه می بایست در برابر حریفی از رژیم صهیونیستی قرار می گرفت که از انجام مبارزه با وی خودداری کرد و حذف شد.
در وزن منهای 73 کیلوگرم حامد ملک محمدی نماینده ایران بود که در مکان هفتم المپیک قرار گرفت. رضا چاه خندق در وزن منهای 81 کیلوگرم با یک برد ودو باخت حذف شد. عباس فلاح جودو کار وزن منهای 90 کیلوگرم تیم ایران بود که با قبول شکست در برابر مورگان از کانادا در دور اول حذف شد. مسعود خسروی نژاد در وزن منهای 100 کیلوگرم در دور اول به دیمیتری ماکسیموف از روسیه باخت و حذف شد. در دسته بالای 100 کیلوگرم میرمحمود میران کاپیتان تیم ملی جودو حضور داشت که پس از غلبه بر حریفانی از هائیتی، ترکیه واسترالیا در دور چهارم و پنجم به مبارزانی از روسیه وهلند با ضربه فنی باخت وحذف شد. به این ترتیب جودوی ایران در دومین حضور المپیکی خود هم موفق به دریافت هیچ مدالی نشد.

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -